Results

2020 Nairda Lyne Award

For a story suitable for children aged 8 to 12.

First Prize: ‘Undercover’ by Carmel Lillis, Yarraville, VIC

Hobart Bookshop Prize for the best Tasmanian entry: ‘Smitten’ by Vianne Brain, Kingston, TAS

Commended: Susan Hancy, Newport, NSW

————————————————————————–

2019 FAW Tasmania CHRISTMAS COMPETITIONS

Jacqueline Cooke Short Story Award

1st Prize: ‘Damselfly’ by Andrea McMahon

2nd Prize: ‘No Sex’ by Andrea McMahon

Special mention: David Brelsford, Maria Vagunda

Norma & Colin Knight Poetry Award

1st Prize: ‘Music from a Balcony in St Helens’ by Graeme Hetherington

2nd Prize: ‘Tasmanian English Tale & Weather Eye Cocked’ by Graeme Hetherington

3rd Prize: ‘Maria Decoopman, my grandmother’ by Christiane Conesa-Bostock

Highly Commended: Adam Stokell

Special mention: Karen Wilson

Barney Roberts Non-fiction Award

1st Prize: ‘A Great Exhibition’ by Penny Garnsworthy

Special mention: Karen Wilson

Thanks to Marion Stoneman for judging the competitions

————————————————————————–

FAW Tasmania 2019 Poetry Prize

First prize: ‘Artemis and Actaeon’ by Graeme Hetherington

Second prize: ‘Penguin plaint’ by Janeen Samuel

Highly commended: Graeme Hetherington

Commended: Edith Speers, Jan Price, Graeme Hetherington, Ben Walter, Janeen Samuel

Thanks to Esther Ottaway for judging the competition.

————————————————————————–

2019 Henry Savery Award

Winner: ‘A murmer of resistance’ by Freya Cox

Highly commended: Jodie Kewly, Ben Walter

Commended: David Vernon

Thanks to Robert Cox for judging the competition.

————————————————————————–

2019 Nairda Lyne Award

For a story suitable for children aged 8 to 12.

First Prize and Hobart Bookshop Prize for the best Tasmanian entry: ‘Day of Ascension’ by Donna Lee Austin

Highly Commended: Janeen Brian

————————————————————————–

2018 FAW Tasmania CHRISTMAS COMPETITIONS

Jacqueline Cooke Short Story Award

1st Prize: ‘Did you win?’ by David Brelsford

2nd Prize: ‘Sean, Dez and the Tea Cosy’ by Neve Mitchell

3rd Prize: ‘A Fine Matriarch’  by Andrea McMahon

Norma & Colin Knight Poetry Award

1st Prize: ‘Edible’ by Edith Speers

Equal 2nd Prize: ‘Yellow umbrellas’ by Austin Chan & ‘Game, Set and Match’ by Graeme Hetherington

Barney Roberts Non-fiction Award

1st Prize: ‘The Cherry Kingdom’ by Austin Chan

2nd Prize: ‘Wombat warriors’ by Ellie Rose

3rd Prize: ‘Don’t trivialize it’ by Eleanor Gribble

————————————————————————–

FAW Tasmania 2018 Poetry Prize

1st Prize: ‘The Sexual Bonding of Gilgamesh and Enkidu’ by Graeme Hetherington

2nd Prize: ‘Urban Haiku’ by Julie Wakefield

Highly commended: David Campbell, Helen Swain, Ben Walter

Thanks to Louise Oxley for judging the competition.

————————————————————————–

2018 Nairda Lyne Award

For a story suitable for children aged 8 to 12.

First Prize and Hobart Bookshop Prize for the best Tasmanian entry: ‘Ruby Two-Shoes and the Dragon who came for Breakfast’ by Gina Mercer, TAS

————————————————————————–

2017 FAW Tasmania CHRISTMAS COMPETITIONS

Jacqueline Cooke Short Story Award

No prizes were awarded.

Norma & Colin Knight Poetry Award

1st Prize: ‘Maria Island grazing’ by Fran Graham

2nd Prize: ‘The Giddy Galahs Circus’ by Joan Parker

3rd Prize: ‘At Sati’s before going to mind my father’ by Fran Graham

Commended: Ben Walter & Edith Speers

Barney Roberts Non-fiction Award

No outright winner.

2nd Prize: ‘Faulty towers – French style’ by Penny Garnsworthy

Eqyal 3rd Prize: ‘Tackling Takayama’ by Penny Garnsworthy & ‘Bovine Encounters’ by Shirley Burke.

Thanks to Leigh Swinbourne, Karen Knight and John Biggs for judging the competitions.

————————————————————————–

FAW Tasmania 2017 Poetry Prize

1st Prize:  ‘ Autumn conversations, for Pippa’  by Angela O’Rourke

2nd Prize:  ‘From Hobart Town Sketches’  by Graeme Hetherington

Commended:  Laurinda Blow, Fran Graham, Graeme Hetherington, Angela O’Rourke, Edith Speers, and Janice Williams

Thanks to Anne Kellas for judging the competition.

————————————————————————–

2017 FAW Tasmania Henry Savery National Short Story Award

1st Prize: ‘Ducks, wild and otherwise’ by Jodie Kewley, Red Hill South VIC

2nd Prize: ‘Home’ by Brenda Crane, Glen Osmond SA

Commended: Rosie Barter, Beaconsfield WA

Thanks to Jane Williams for judging the competition.

————————————————————————–